Tajfutásért-Pécs - 2009. Ifi EB

fooldal

2009. Ifi EB

Tájfutó Serdülő és Ifjúsági EB Szerbia Kopaonik 2009.07.02-05. A 8. alkalommal rendezett Európa bajnokság Szerbia legnagyobb sí központja Kopaonik környékén került megrendezésre. A versenyek 1500-1800m körüli tengerszint feletti magasságban kerültek megrendezésre, nagyon nehéz terepeken és az évszakhoz képest hűvös (14-16 C volt a maximum) és esős időjárási körülmények között. A fiú lány 16 és 18 évesek közül összesen tizenhatan képviselték Magyarországot, és közülük is öt PVSK-s versenyző, és a csapat egyik vezetője a PVSK edzője Viniczai Ferenc volt. A versenyek három versenytávon kerültek megrendezésre. Legelőszőr a normáltávú verseny zajlott le. Szerencsére a verseny ideje alatt csak minimális eső esett ezért a versenykörülmények viszonylag ideálisak voltak a pályák teljesítéséhez. A 16 éves lányok 4,5 km a fiúk 6,6 km míg a 18 éveseknél 5,5 km és 8,1 km hosszúak voltak ezek a pályák. A verseny igen kiélezett volt, hiszen 27 ország legjobbjai voltak jelen és kategóriánként 90 fő körüli volt az indulók létszáma. A magyarok igen jól szerepeltek ezen a napon és közülük is kiemelkedik két PVSK-s versenyző Baumholczer Máté és Kazal Márton. Máté a 18 éves fiúk korosztályában a második helyen végzett. A nagyon nehéz pályán a táv háromnegyedéig még az élen állt, de egy kis hiba miatt visszacsúszott az ezüstérmes pozícióba. Az osztrák Merl mögött két és fél perccel végzett, viszont minimális, egy másodperces előnnyel a harmadik svájci Haller előtt. A végére teljesen kifutotta magát és elmondása szerint nem is gondolta, hogy ilyen előkelő helyezést sikerül elérnie ebben a versenyszámban, mivel még csak első éves a korosztályában, és az ilyen alpesi jellegű terepek inkább a kedveznek az északi vagy az alpesi országok versenyzőinek. Kellemes meglepetés volt ez edzőjének is, aki jó szereplést várt tanítványától, de a dobogós helyezés mindenképp bravúr. Az eredmény azonban mindenképp megérdemelt, hiszen Máté egész évben végzett céltudatos kemény munkája minden alapot biztosított a remek szerepléshez.. A másik meglepetés ember Kazal Marci eredménye is nagy siker, aki szintén első éves a 16 évesek között, ennek ellenére neki is már a második EB-je volt ez..Marci mindössze egy perccel maradt le a dobogóról, illetve a győztes cseh Hadactól is kevesebb mint három percet kapott. Kovács Filoména a 18 éves lányoknál a tizenhetedik helyet szerezte meg. Ő is elsőéves korcsoportjában, és még a pálya elején elszenvedett bokaficammal sem törődött a pálya közben. Saját elvárása ennél jobb szereplés volt, de a körülményeket mérlegelve ez is tisztes helytállásnak felel meg. Nagy Attila aki betegséggel küzdött ezekben a napokban a normál távon az 51. végzett, míg Lajos Luca sajnos itt hibapontot vétett. A második versenynapon a váltó versenyeket bonyolították. A nagyon nehéz technikás terepen izgalmas és változatos verseny zajlott szerencsére újabb magyar remekléssel. A magyar csapatok közül a 18 éves lányok hatalmas kiélezett csatában végeztek a 6. helyen. A váltó első futója a pécsi Kovács Filoména volt aki a fájós bokája ellenére, a remek hatodik helyen hozta a váltónkat szorosan a negyedik helyezettel együtt. Utána a szegedi Szokol Móni futott ki az erdőbe és Ő is szorosan a finnek, angolok, svájciak között a 6. helyen érkezett a váltóhelyhez és indította az egyéni versenyen kilencedik helyen végzett szintén szegedi Tóth Rékát. Nagy taktikai és fizikai csata zajlott az erdőben, de erről a szurkolók és az edzők csak kevés információt kaphattak. Végül magabiztosan a Csehek végeztek az élen, de a második és a hatodik helyezett között mindössze hetvenhárom másodperc különbség döntött. A magyar csapatnak a hatodik hely jutott, de ezzel az eredménnyel mind a versenyzők mind a vezetők is elégedettek voltak, hiszen a svájciak és a finnek után ilyen szorosan rég végzett magyar váltó. A 16-s fiúknál Nagy Attila kezdett majd Kazal Marci volt a második futó és a Horváth Marcell a harmadik. Attila sajnos leszakadt a bolytól és a 20. helyen jöttbe majd Marci nagy futással a 11. helyen hozta a csapatot. Sajnos ez a nap Horváth Marcell mélypontja volt, mivel több hibát vétett és igy a csapat 13. helyen zárt. A 18-s fiúk első két futója -Jenes Géza és Györgyi Ábel- valamivel jobban kezdtek, de lemaradásukat csak a harmadiknak futó Baumholczer Máté tudta csökkenteni aki a 14. helyre hozta a váltónkat. A 16-s lányok kilencedikek lettek Kinde Vanda, Zempléni Réka és Tóth Krisztina összeállításban. Az EB utólsó versenyszáma a rövidtávú verseny volt. A 1.5 és 1.9km hosszú pályákat egy részét Kopaonik sípályáin jelölték ki a rendezők, míg a táv második fele az üdülőközpont terein utcáin zajlott. Nagyon technikás pályák voltak ezek is. A magyar versenyzők is reménykedtek a minél jobb helyezések megszerzésében, viszont ebben a versenyszámban minden másodpercnek nagy jelentősége van. A végeredmény ezeket a várakozásokat igazolta is. Három magyar végzett elismerést kiváltó pozícióban. A normáltávon és a váltóban is remeklő ifi Tóth Réka a negyedik helyen, a 16 éveseknél a PVSK-s Nagy Attila a kilencedik, és ugyan ebben a kategóriában a budapesti színekben futó Horváth Marcell a tizenegyedik helyen végzett. A többiek szoros csatákat vívtak, de kisebb nagyobb hibák miatt többen a középmezőnyben végeztek. Baumholczer Máté a 34. Lajos Luca 44. Kovács Filoména 78. helyen zárt. A nemzetek közötti pontversenyben az előkelő 6. helyen végzett Magyarország csapata. A magyar fiatalok a tavalyi 13. helyhez képest jelentősen előre léptek, és külön öröm, hogy a csapat eredményeit szállítók még jövőre és az után is ezekben a korcsoportokban versenyeznek. A PVSK versenyzőit pedig dícséri, hogy immár 2005 óta minden évben éremmel térhetnek haza erről a mostanra komoly rangott kivívott korosztályos világversenyről. Jövőre Spanyolországban kerül megrendezésre a serdülő és ifi EB, ahol tájfutóink folytathatják e remek szerepléssorozatot. Viniczai Ferenc