Tájkerékpározás
Tájékozódási kerékpározás
A tájékozódási kerékpározás állóképességi sport, amely a tájékozódási és mountain bike sportolókat egyaránt vonzza. A szükséges legfontosabb tájékozódási képességek az útvonalválasztás és a térképmemorizálás képessége.
Az élvonalbeli versenyző nem nélkülözheti a kiemelkedően jó kerékpárkezelési készségeket és a meredek emelkedőkkel illetve lejtőkkel való szembeszállás képességét.
A környezet védelmének biztosítására a versenyzők nem hagyhatják el az utakat és ösvényeket.
A tájékozódási kerékpározás a Nemzetközi Tájékozódási Szövetség által felügyelt sportágak közül a legfiatalabb. Eredete az 1980-as évekre vezethető vissza, azokban az országokban kezdték el klubszinten művelni, amelyekben a terepkerékpározás népszerű sport volt. 1997-ben már 12 országban volt nemzeti bajnokság – és ez a szám gyorsan emelkedik.
A tájékozódási kerékpározásban évente rendeznek világbajnokságot.
Felszerelés:
TÉRKÉP: A rendezők által biztosított térkép speciális tájékozódási kerékpáros térkép, sítájfutó térkép vagy módosított tájfutótérkép lehet.
TÁJOLÓ: A tájolót a versenyző karjához vagy a térképtartóhoz erősítik.
TÉRKÉPTARTÓ: A kerékpárhoz vagy a versenyző mellkasához erősített térképtartó (térképtok) megállás nélkül, nagy sebesség mellett is lehetővé teszi a térkép olvasását.
SISAK: A kemény sisak viselése kötelező.
KERÉKPÁR: A versenyzők robusztus felépítésű mountain bike-okat használnak. Biztonsági okokból a rendezők a start előtt ellenőrzik a kerékpárok állapotát (pl. a fékeket).
SZERSZÁMOK: A versenyzők szerszámokat és tartalék alkatrészeket vihetnek magukkal, de nem kérhetnek vagy fogadhatnak el segítséget a javítások elvégzéséhez.