Tajfutásért-Pécs - Így készült a ROB2009 térképe

fooldal

Így készült a ROB2009 térképe

 olicon04.gif A recept egyszerű:

 

- Végy egy jó alaptérképet.

- Tegyél zsebre három különböző színű (fekete, piros, kék esetleg zöld) 0,5 –s grafit ceruzát.

- Vegyél még a kezedbe egy megfelelő oldaléllel és nem elkopott hárfákkal rendelkező tájolót.

- Gyúródeszka híján vedd elő a sufni mélyéről Zolarek Pityutól az 1980-s években kapott A/4 méretű, 1mm vastag bakelitlapját. (Forrasztó páka és kondenzátorok nélkül)

- Kasírozd fel az alaptérképet a bakelitlapra és tegyél rá egy átlátszó, időjárási körülmények változása esetén formáját nem változtató fóliát.

- Vedd a nyakadba Komló városát és mérj, mérj és mérj (két egyszerű dolgot, szöget és távolságot), rajzolj, rajzolj és rajzolj.

- És még mielőtt „kihűlne” az eddig előkészített étked, gyorsan tedd fel a habot a tortára és digitalizáld be a munkádat.

 

No ez így szép és egyszerű lenne. Minden kukta azonnal nekiláthatna a kondér keveréséhez. De nem eszik ilyen forrón a kását. Alaptérkép kettő is kellett. Önkormányzattól egy 1:2000 léptékű, ami a város több mint felét járdákkal és útszegélyekkel is ábrázolta. Ez nagyon sokat segített a helyszíni munkában. (Sajnos az új Plusz áruház előtti parkolóra ez nem volt igaz) Ezek a lapok viszont nem tartalmaztak szintvonalakat. A szintvonalak az EOTR 10000 alaptérképről kerültek átvételre. Szerencsére a térképek a méretarányok eltérése ellenére, kis forgatással szépen összeilleszthetőek voltak. A szintvonalak az előbb említett trükközés miatt kétszer kerültek digitalizálásra. Nyers formájukban és javított állapotukban. Az előkészületek 2008 júniusában, a helyszíni munkálatok 2008 augusztusában kezdődtek el és ez év január végére készült el a majdnem kész változat. Átadásra a kiadó BMTFSZ felé április első napjaiban elvégzett átnézést, pontosítást követően került. A tél és tavasz folyamán építettek néhány új játszótéri elemet, lebontottak kerítést és a Tűzoltóság kivágott néhány fát.

A versenyterületnek egy kis része külterületre esett, ahol viszont csak szintvonalak voltak és a területet határoló közút nyomvonalával rendelkeztem. Itt és majd mindenütt sok-sok kutyussal találkoztam. Azt mondják, amíg ”ugat a kutya, addig nem harap”. Inkább nem vártam meg, hogy elhallgassanak. Akkor még ezen a részen jó volt a láthatóság. Vigyázat mára már kizöldült az erdő.

 

A próbajavítás menetét lehet nyomonkövetni a

.

1. EOTR 10000 alaptérkép

2. 1:2000 szelvény

3. Az előző két térkép fúziója (Füles kérdés: az utolsó két kép között hány eltérés található?)

4. Helyszíni javítás, napszúrással megspékelve

5. Egy gyenge légifotó

6. És egy színes már fogyasztható változat.

7. A kész térkép.

 

Néhány tényadat:

Terep legalacsonyabb pontja 210m

Terep legmagasabb pontja: 350 m

Javított terület nagysága: 1,7 km2

Helyszíni munka: 190 óra

Utazás: 35 alkalom

Digitalizálás: 162 óra , 16986 objektum

OCD állomány mérete: 3 Mb

 

A városi rész javítása alatt sokan megszólítottak. Utcán sétálva, létra tetejéről, 4. emeleti ablakból, kukás autóról és még számtalan pozícióból. Volt aki tőlem várta, hogy a garázsa alatti partfalat megerősíttetem, felújíttatom a játszótéri elemeket, felparcellázom a külterületi részt, kivágatom a fákat, elvitetem a szemetet stb. De kértek tőlem szociális segélyt is. Személyes üzeneteket küldtek velem az önkormányzati képviselőknek és a hivatalokba. Egy emberke, aki az előbb említett módon a házát tatarozva a létra tetejéről szólított meg, még múlt év augusztusában, volt az egyedüli aki már akkor hallott a rendezvényünkről. Mint mondta Ő fogja biztosítani a városháza előtti útszakasz lezárását.

Tehát nem csak én kezdtem meg a munkálatokat akkoriban, hanem az egész Rendező bizottság.

 

Komlóról, a sövények és lépcsők (s kutyusok) városából tudósított a Térképjavító.